Atlantskí bohovia
Legenda ich zániku
Archonov symbol
Atlantská bohyně Apollymi, nazývána též Ničitelka mnoho staletí zoufale prahla po početí vlastního dítěte. Když jednoho dne konečně otěhotněla se svým manželem Archonem, zářila štěstím. Jenže radost měla brzy opadnout. Novina o jejím početí rychle obletěla celé panteony, až dolehla k uším Sudiček. Vyřkly předzvěst o tom, jak její nenarozený syn přinese zemi zkázu a smrt.
Archon naléhal, aby syna hned po narození zabila. Nesčetněkrát jej odmítla a přivolala tak pouze hněv atlantských bohů, kteří byli rozhodnutí zabránit hroznému osudu vlastní rukou. Neměla tedy jinou možnost než dítě ukrýt. Porodila syna - Apostolose předčasně a poručila nevlastní sestře, aby jej ukryla mezi smrtelníky. Rozzuřený Archon ji poté uvěznil v Kalosis, dolním světě mezi zemí a světem bohů. Měla tam zůstat tak dlouho, dokud neprozradí místo, kam schovala Apostolose nebo nebude mrtvý.
Lidská říše nepřichystala Apostolosovi zrovna růžový život, ačkoliv přesně tohle Apollymi zamýšlela. Jeho bratr Styxx byl sice princ a sestra Ryssa princezna, ale on podobný titul nikdy nedostal. Zvláštní stříbřitou barvou očí, která vycházela z jeho božské části vyvolával mezi lidmi odpor. Odvrhli jej z královské rodiny a donutili žít jako sexuálního otroka.
Cesty života postupem času Apostolose dovedly k bohyni lovu Artemis, která jej učinila svým milencem a ostudným tajemstvím. Nakonec naprosto odlišným způsobem poznal i jejího bratra Apollona. Když byla Ryssa, Apollonova milenka zavražděna skupinou zabijáků, veškerá vina padla na hlavu Apostolose. Rozzuřený Apollon jej okamžitě zabil, čímž nevědomky spustil další sled událostí.
Apostolos byl mrtvý a okovy poutající Apollymi pryč. Nejenže byla volná, ale také prahnoucí po pomstě kvůli tomu, co způsobili jejímu dítěti. Nejdřív zamířila do sálu v Katoteros, kde pobývala všechna atlantská božstva. Jednoho po druhém, ničila bohy, které kdysi považovala za svou rodinu a měnila je v kámen. Srovnala se zemí celý panteon, ale její neúnavná zuřivost stále odmítala polevit.
Otočila se a zamířila k ostrovnímu království, které pro ni Archon vytvořil. Atlantida. Neměla žádné slitování. Dala jim přesně to, co nabídli Apostolosovi a nechala celý ostrov zmizet pod hladinou oceánu. Řádění Ničitelky pokračovalo napříč celým Řeckem, dokud nebyl Apostolos přiveden zpět, ale tentokrát
Apostolosov symbol
s odemčenou božskou mocí. Apollymi padla zpátky do svého vězení v Kalosis, kde dodnes trpělivě vyčkává, až bude znovu osvobozena a dokoná svou pomstu.
Bohovia Olympu
Artemis
Krásna červenovlasá bohyňa lovu, zvierat, plodnosti a cudnosti, so zleenými očami. Panenská bohyňa, ktorá skrýva temné tajomstvo. V skutočnosti nie je pannou už niekoľko tisíc rokov a má aj svoju vlastnú dospelú dcéru, ktorú prehlasije len za svoju kóri (služobníčku). Na pohľad krásna a milá však nie je žiaden anjelik, ale pekná mrcha, ktorá nepozná jemný cit.
Apollón
Svetlovlasý Adonis, ktorý nepozná slovo nie, je bohom bohom svetla, tanca, hudby a básníctva. Niekto by čakal, že patrón týchto predností bude jemný muž s pochopením, ale opak e pravdou. Je tvorcom, ale aj skázou vlastnej rasy. Muž, ktorý sa vyžíva v pozornosti druhých a rád sa vyťahuje na druhých. Rozhodne tie nie je boh s ktorým by ste sa chceli zahrávať.
Zoznam bohov
-
Poseidon- druhý najvyšší boh, boh oceánov a morí
-
Hádes- jeden z najvyšších bohov, boh podsvetia
-
Aténa- bohyňa múdrosti, umenia, vnútornej krásy, vzdelania a stratégie
-
Áres- boh vojny
-
Eros/Kupid je bohom lásky
-
Hefaistos- boh ohňa, zručnosti, remeselníkov, kováč božích zbraní
-
Hermes boh cestovateľov, pastierov, zlodejov, je poslom bohov
-
Afrodita je bohyňa lásky, vonkajšej krásy a príťažlivosti
-
Demeter je bohyňa zeme a roľníctva
-
Dionýzos- bohom divadla, vína, opilosti
-
Hélios- boh slnka
-
Persephona- bohyňa podsvetia, flóry a poľnohospodárstva, (dcéra Demeter, manželka Hádesa)
-
Héba je bohyňa mladosti
-
Iris- bohyňa dúhy, posol bohov
-
Thaumas- bohomvšetkých prírodných morských a nebeských úkazov vychádzajúcich z mora
-
Niké- bohyňa víťazstva
-
Hekaté je bohyňa kúziel, križovatiek a ciesť
-
Phobos- boh smrti
-
Kronos- boh času
Bohovia Ríma
Rímsky partenón je veľmi podobný tomu gréckemu.
Hlavnými bohmi boli pôvodne grécki bohovia, ktorí boli iba premenovaní. Bohovia boli upokojovaní obeťami – pán každého domu robil obete bohom na ochranu svojej rodiny a rímsky cisár pôsobil ako najvyšší kňaz, bol teda považovaný za boha.
Zoznam bohov
-
Jupiter- najvyšší boh
-
Minevra- bohyňa múdrosti
-
Juno- bohyňa manželstva, manželka Jupitera
-
Neptún je boh morí.
-
Pluto je bohom podsvetia.
-
Ceres - bohyňa poľnohospodárstva.
-
Sol- Boh slnka
-
Apolón- boh slnečného kotúča a svetla
-
Diana je bohyňa lovu
-
Mars je boh vojny
-
Venuša- bohyňa lásky a krásy
-
Amor- boh lásky
-
Merkúr- boh obchodu
-
Aesculapius- boh lekárstva
-
Terra- bohyňa zeme
-
Saturn- boh roľníctva
-
Viktória- bohyňa víťazstva
-
Saturn- boh času
-
somnus- boh spánku
-
Auróra- bohyňa rannej zory
-
Luna- bohyňa mesiaca
-
Vesta- bohyňa a ochránkyňa domáceho kozuba
-
Vulkán- kováčstva
-
Bakchus- boh vína
Bohovia Egypta
Božstvá starovekého Egypta boli nadprirodzené bytosti uctievané v starovekom Egypte. Nikomu nie sú neznámi bohovia s hlavami zvierat. Staroegyptský panteón zahŕňal väčší počet bytostí – bohyne, bohov, polobohov a démonov. Starší bádatelia v raných obdobiach egyptológie
Zoznam bohov
-
Amon- najvyšší boh
-
Eset- bohyňa manželstva
-
Usir je bohom podsvetia.
-
Aton- Boh slnka
-
Ra- boh slnečného kotúča a svetla
-
Sechmet (Ona) je boh vojny
-
Thown- boh lekárstva
-
Hapi- boh roľníctva
-
Chensu- bohyňa mesiaca
-
Ptah- boh kováčstva
-
Eset- bohyňa lásky a krásy
-
Seth- boh obchodu
Sumerskí bohovia
Zoznam bohov
-
Enlil- najvyšší boh
-
Utu- boh slnka
-
Gugalanna je bohom vojny
-
Inanna- Bohyňa lásky a krásy
-
Enki- boh obchodu
-
Ninhursag- bohyňa zeme
-
Ninurta je boh roľníctva